Teknoloji

MIT Öğrencisi Apple Vision Pro’yu Hackledi

Apple’ın uzun zamandır beklenen sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri Apple Vision Pro geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. 3 bin 500 dolar yani yaklaşık 110 bin TL fiyat etiketiyle dikkat çeken yeni AR/VR gözlükler, satışa çıkalı henüz birkaç gün olmasına rağmen hacklendi.

Apple Vision Pro, Apple TV+ gibi platformlarda film ve dizi izlenebileceği, 3D oyunlar oynanabileceği sözünü verdi.

MIT Öğrencisi Apple Vision Pro’da Güvenlik Açığı Buldu

Apple’ın 3.500 dolarlık AR/VR gözlüğü, birkaç gün önce satışa çıkmasına rağmen hacklendi. MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) mikro mimari güvenlik alanında doktora öğrencisi olan Joseph Ravichandran, geçtiğimiz günlerde karma gerçeklik gözlüklerinin işletim sistemi VisionOS’ta kritik bir güvenlik açığı tespit ettiğini ve bundan yararlanarak ürünü hacklemeyi başardığını söyledi.

Bu güvenlik açığının AR/VR gözlüklerini jailbreak gibi birçok soruna karşı savunmasız hale getirebileceği söylenirken Joseph Ravichandran’ın X (Twitter) üzerinden paylaştığı tweetler durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Joseph Ravichandran, Apple Vision Pro’daki Güvenlik Açığı Buldu

Mevcut güvenlik açığı hacklendiğinde Vision Pro öncelikle “perspektif moduna” giriyor ve 30 saniye içinde gerçekleşmesi planlanan yeniden başlatmaya hazırlık için kullanıcıya kulaklığı çıkarması talimatını veriyor.

Yeniden başlatmanın ardından, çekirdekteki bir güvenlik açığı nedeniyle cihazın saldırıya uğradığını gösteren bir günlük dosyası görünür. Joseph Ravichandran’ın paylaştığı görsellerde Vision Pro Crasher isimli, kulaklık takan bir kurukafa logosunun yer aldığı bir uygulamayı görüyoruz. Bunun hemen altında Crash My Vision Pro yazısı var.

Joseph Ravichandran tarafından tespit edilen bu güvenlik açığı gerçekten de Vision Pro için büyük bir tehlike ve Apple’ın bunu bir an önce düzeltmesi gerekiyor. Apple’ın bu tür durumlarda hızlı aksiyon alma ve güvenlik sorunlarını hızla ortadan kaldırma geçmişi var.

haberalacam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu