Teknoloji

Temmuz sadece çok sıcak değildi, aynı zamanda önceki sıcaklık rekorlarını da kırdı.

Kuzey yarım küre, kayıtlar başladığından beri en sıcak Temmuz’u yaşadı. Şimdi temelde bunu biliyoruz. Ancak birden fazla kişinin bilmediği sıcaklıklardaki sıçramanın boyutu,ve iklim bilimcilerini rahatsız eden de bu.

Tüm bilgilerin doğrulanması biraz zaman alacak olsa da, Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi tarafından yapılan bir ön tahmin, Temmuz ayı küresel ortalama sıcaklıklarının Haziran 2019’daki önceki rekordan 0,32°C daha yüksek olacağını varsayıyor. Bu fark çok fazla görünmeyebilir. , ancak Haziran 2019, bir önceki rekor olan Temmuz 2016’dan yalnızca 0,04°C daha yüksekti ve bu bile sık sık gördüğümüz artıştan çok daha fazlaydı. Küresel rekorlar başladığından beri bu tür bir sıçrama daha önce hiç olmamıştı.

Bu rakamlar, Avrupa Orta Menzilli Hava Talepleri Merkezi’nden (ECMWF) alınmıştır ve ayın son haftasını içermez. Diğer araçlar ve analizler biraz farklı rakamlara ulaşıyor, ancak hepsi Temmuz ayının daha önce gördüğümüz herhangi bir aydan çok daha sıcak olduğu konusunda hemfikir. Temmuz ayının sonunun genel tabloyu değiştireceğine dair rastgele bir işaret de yok.

ECMWF’den Dr.Carlo Buontempoyaptığı açıklamada, “ Rekor kıran sıcaklıklar, küresel sıcaklıklardaki keskin artış eğiliminin bir parçasıdır. Antropojenik emisyonlar, nihayetinde bu yükselen sıcaklıkların ana itici gücüdür.der ve devam eder: “ C3S’nin mevsimsel tahminleri, kıtasal bölgelerdeki sıcaklıkların muhtemelen ortalamanın oldukça üzerinde olacağını ve yılın o zamanı için klimatolojinin yüzde 80’ini aşacağını öne sürdüğünden, Temmuz’daki rekorun bu yıl izole kalması pek olası değil.

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalashalbuki, ” Temmuz ayında milyonlarca insanı etkileyen aşırı hava koşulları maalesef iklim değişikliğinin acı gerçeği ve geleceğin habercisidir.diyor ve ekliyor: “ Sera gazı emisyonlarını azaltma ihtiyacı her zamankinden daha acil. İklim eylemi bir lüks değil, bir zorunluluktur.

26 gün bir arada…

Geçen aydan önce, kayıtlar başladığından beri dünyanın ortalama sıcaklığının 17°C’yi geçtiği tek bir gün bile olmamıştı. Maine Üniversitesi’ndeki Climate Reanalyzer sitesinin yaptığı tahminlere göre Temmuz ayında bu sıcaklığı 26 gün geçti.

Küresel bir rekor kırmak, sayısız yerel ve bölgesel rekoru da beraberinde getirdi. Öne çıkan örnekler arasında, 16 Temmuz’da Çin’in şimdiye kadarki en yüksek sıcaklığı olan 52,2°C, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek gece yarısı sıcaklık rekoru adayı (48,9°C) ve muhtemelen Florida sıcaklık ölçümünde şimdiye kadar alınan en sıcak okyanus.

haberarac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu