Haber

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Kuzey Kore’ye Mühimmat Satışını Artırmak İçin Müzakerelerde Bulundu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Pyongyang’ın Moskova’ya mühimmat satışını artırmasını sağlamak için 26 Temmuz’da Kuzey Kore’ye yaptığı ziyarette Kuzey Koreli yetkililerle görüştüğünü iddia etti.

Kirby, Shoigu’nun Kuzey Kore’ye yaptığı resmi ziyarete ilişkin bir açıklama yaptı.

Shoigu’nun ziyareti sırasında Kuzey Koreli yetkililerle görüştüğünü belirten Kirby, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ülkesinin ihtiyaç duyduğu mühimmat satışının artırılmasını talep ettiğini iddia etti.

Shoigu’nun iddia edilen görüşmesini değerlendiren Kirby, “Savaş makinesi yaptırımlardan ve ihracat kontrollerinden etkilenirken Putin’in ne kadar çaresiz hale geldiğinin bir başka örneği” diyen Kirby, Rusya’nın Ukrayna, İran, Kuzey Kore ve Rusya’yı “boyun eğdirme” çabalarının olduğunu söyledi. Çin’in desteğini almaya çalıştığını savundu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kore Savaşı’ndaki çatışmayı sona erdiren Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70. yıl dönümü kutlamaları kapsamında 26 Temmuz’da beraberindeki heyet ile Kuzey Kore’ye gitti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 29 Temmuz’da Shoigu’nun silah satın almak için Kuzey Kore’ye gitmiş olabileceğini söyledi.

Beyaz Saray, Mart 2023’te Rusya’nın Kuzey Kore ile silah karşılığı gıda anlaşması yapmak istediğini gösteren istihbarat topladığını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu